3. Створення умов для безпеки життєдіяльності всіх учасників навчально-виховного процесу та охорони праці

3. Створення умов для безпеки життєдіяльності всіх учасників навчально-виховного процесу та охорони праці

3.1. Створення умов для забезпечення прав і свобод учасників навчально-виховного процесу

Забезпечення прав і свобод учасників навчально-виховного процесу є однією із неодмінних умов реформування вищої школи, наближення її до європейських стандартів освіти. Для забезпечення конституційних прав і свобод учасників навчально-виховного процесу вся діяльність училища здійснюється відповідно до Законів України «Про освіту», «Про вищу освіту», Статуту Хмельницького музичного училища ім. В.І.Заремби, Колективного договору, чинних нормативно-правових актів.

Обговорення та прийняття основних рішень стосовно навчально-виховного процесу здійснюються колегіально. Існуючий розподіл обов'язків між директором та його заступником, делегування повноважень педагогам забезпечує узгодженість діяльності у педагогічному колективі. Розподіл обов’язків здійснюється з урахуванням виробничої необхідності, конкретних умов навчально-виховного процесу та можливостей кожного працівника. Забезпечення прав учасників навчально-виховного процесу передбачено комплексом конкретних заходів, які визначено у річному плані роботи училища. Функціональні обов’язки педагогічних працівників конкретизовано у посадових інструкціях, які узгоджено з профспілковим комітетом.

Керівництво училища за участю профспілкового комітету рівномірно розподіляє навантаження педагогічних працівників з урахуванням їх кваліфікацій та спеціальностей, створює умови для атестації педагогічних кадрів, їх правового і професійного навчання, надає відпустки відповідно до графіка, представляє до нагородження, відзначення подяками, грамотами. Все це є проявом дотримання прав і свобод учасників навчально-виховного процесу.

Адміністрація і профспілковий комітет училища представляють і забезпечують захист економічних, соціальних, трудових і духовних прав та інтересів членів колективу згідно чинного законодавства.

З метою задоволення освітніх потреб студентів, забезпечення їх права на отримання якісних освітніх послуг в училищі діє мережа гурткової та позааудиторної роботи, ведеться постійна робота з обдарованою молоддю.

Крім цього, можна відмітити такі напрямки, які забезпечують дотримання прав учасників навчально-виховного процесу:

- забезпечення соціальної підтримки дітей-сиріт, дітей з малозабезпечених сімей, дітей-інвалідів;

- забезпечення умов для збереження здоров’я студентів та працівників;

- організація відпочинку та оздоровлення студентів, педагогічних працівників.

- створенню позитивного психологічного клімату в училищі, формуванню у суспільній думці установок на успішне опанування навчальних програм, утвердженню цінностей освіченості, інтелектуальної культури, самовираження в навчально-пізнавальній діяльності.

Результат самооцінки: 10 балів, рівень високий.

3.2. Створення умов для безпеки життєдіяльності всіх учасників навчально-виховного процесу та охорони праці

Організація роботи з охорони праці в училищі проводиться відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 1 серпня 2001 року №563 та виконання ряду наказів директора.

Для організації виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійним захворюванням і аваріям у процесі навчання та праці згідно з наказом директора в училищі створена служба охорони праці.

Училище забезпечене нормативно-правовою документацією з охорони праці та матеріально-технічними засобами у відповідності до встановлених норм. Директором училища погоджено з профспілковим комітетом і затверджено комплексні заходи поліпшення стану умов праці з урахуванням вимог охорони праці.

Під час прийняття колективного договору враховано спільні рекомендації державних органів і профспілок щодо змісту розділу «Охорона праці». Затверджено положення про організацію роботи з охорони праці, про організацію навчання, інструктажі та перевірку знань працівників з питань охорони праці.

Посадові інструкції, що визначають обов’язки та відповідальність посадових осіб усіх рівнів, розроблено і затверджено з урахуванням вимог охорони праці.

Навчання та перевірка знань з питань охорони праці працівників проводиться відповідно до ДНАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці».

В училищі розроблено інструкції з охорони праці для працівників відповідно до ДНАОП 0.00-4-15-98.

Усі працівники училища проходять вступний первинний та повторний інструктажі, про що ведуться записи у відповідних журналах.

Перед початком навчальних занять один раз на рік вступний інструктаж з безпеки життєдіяльності із студентами училища проводять куратори груп, запис робиться на окремій сторінці журналу обліку навчальних занять.

З метою попередження нещасних випадків серед студентів проводяться цільові інструктажі з правил безпеки під час подорожей та туристичних походів, перебування на канікулах.

На видних місцях навчального закладу розміщено плани евакуації працівників та студентів на випадок пожежі, інформаційні знаки та матеріали з даної теми, первинні засоби пожежогасіння.

Щороку, в рамках проведення тижня охорони праці та безпеки життєдіяльності проводяться практичні заняття евакуації усіх учасників навчально-виховного процесу у разі виникнення надзвичайної ситуації.

В училищі постійно здійснюється комплексна і цілеспрямована робота щодо дотримання вимог охорони праці та попередження травматизму учасників навчально-виховного процесу. Серед основних заходів навчання з питань електробезпеки, ремонт обладнання, проведення лабораторних замірів електроустановок, придбання та перезаряджування вогнегасників, придбання засобів індивідуального захисту, медичних засобів та препаратів медичної допомоги та ін.

Державна політика в галузі вищої освіти спрямована на збереження здоров’я молоді. У Національній доктрині розвитку освіти в ХХІ столітті зазначено, що пріоритетним завданням системи вищої освіти є навчання людини відповідальному ставленню до свого здоров’я і здоров’я оточуючих як до найвищих індивідуальних і суспільних цінностей.

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України №280 від 23.07.2002р. “Щодо організації проведення профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, більшість яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб” усі працівники училища систематично проходять професійний медичний огляд з відповідними записами у санітарних книжках та отриманням допуску до роботи.

Серед студентів та співробітників навчального закладу проводяться навчання з надання першої медичної допомоги при критичних станах. Читаються лекції на актуальні теми, проводяться зустрічі з лікарями-практиками лікувально-профілактичних установ міста.

В училищі постійно проводиться робота щодо формування у студентів прагнення до здорового способу життя:

- забезпечено умови для реалізації державних програм з питань формування здорового способу життя студентів;

- розширено доступ студентів до інформаційних джерел з питань соціальних захворювань і шкідливих звичок;

- налагоджено співпрацю із товариством Червоного Хреста з метою пропаганди здорового способу життя.

У навчальному закладі систематично проводиться санітарний нагляд за дотриманням чистоти у навчальних корпусах, аудиторіях, кабінетах. Ведеться контроль за дотриманням та виконанням правил безпеки під час проведення практичних занять, виробничої практики та профілактики спортивного травматизму.

В училищі проводяться різноманітні заходи просвітницького характеру до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, боротьби з туберкульозом, до дня цукрового діабету, боротьби з тютюнопалінням тощо.

Результат самооцінки: 10 балів, рівень: високий.