УЧИТЕЛЮ УКЛІН ДОЗЕМНИЙ З історії талановитого подружжя

КульбовськийЗ початком нового навчального року  славетне подружжя викладачів  Кульбовського Миколи Михайловича та Кульбовської Марії Олексіївни завершило свій трудовий шлях у стінах нашого навчального закладу.

Це – педагоги, які мають високий талант та неабияку жагу до життя, є гідним прикладом високого служіння навчальному закладу, важливій справі національного виховання студентської молоді та розвитку музичного мистецтва України.

За 45 років невтомної наполегливої праці в колективі Хмельницького музичного училища ім. В. І. Заремби (з 1970 року) Марія Олексіївна та Микола Михайлович проявили свій непересічний талант та неабияку жагу до життя, наполегливість та вимогливість, тим самим здобули повагу та захоплення як серед колег, так й серед студентів.

Не шкодуючи сил та здоров’я, подружжя Кульбовських виплекало не одне покоління випускників, які й сьогодні прославляють наше училище як в Україні, так і за її межами.

Серед їх відомих випускників -  Гамкало І. Д. (професор Національної музичної академії ім. П.І. Чайковського), Камінський В. Є. (професор, проректор з наукової роботи  Львівської національної музичної академії ім.М.Лисенка); лауреати Національної премії ім. Т. Шевченка: Гронський В. П., народний артист України Дідик М. П.; народні артисти України: Степова В. А. і Пономарьов О. В.;  доценти Національної музичної академії ім. П.І. Чайковського:  Кот Ю. М. та Алексійчук І. Б.; завідувачі кафедр Кам’янець-Подільського педагогічного університету  З. Яропуд  і Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Розгон В.Г.

У кожній музичній школі нашої області добре знають імена справді легендарних викладачів, котрі завжди були гідним прикладом високого служіння мистецтву. У колективі Хмельницького музичного училища ім. В.І. Заремби  сьогодні працює чимала кількість випускників М. О. Кульбовської – викладачів, кандидатів мистецтвознавства, які мають за честь гідно продовжувати справу свого мудрого наставника.

А починалося все з важких років поневіряння Марії Олексіївни у Львівському дитячому будинку №1, де готували дітей до робітничих професій. Вона одна з сотень вихованців, долаючи важкі життєві труднощі, самотужки опанувала гру на фортепіано та вступила до Львівського музично-педагогічного училища (1950-1954 рр.), а згодом  - до Львівської державної консерваторії ім. М. В. Лисенка (1955-1960 рр.). Обидва заклади закінчила з відзнакою. Її викладачами були відомі та талановиті особистості, такі як: С. Людкевич, А. Солтис, Р. Сімович, А. Котляревський, С. Павлишин, котрі зуміли передати свої непересічні знання та уміння.

Молодий  Микола Михайлович, провівши свої юні роки на мальовничому Поліссі (Народницький район, Житомирська область), після завершення строкової служби в армії, закінчує з відзнакою Львівський культурно-освітній технікум (1957-1959 рр.) та  за рекомендацією екзаменаційної комісії  вступає до Львівської державної консерваторії ім. М. В. Лисенка (1959–1964 рр.). Одночасно з навчанням керував аматорським хором та інструментальними ансамблями. Викладав клас баяна у Львівському педагогічному училищі.

Невипадково в 1962 році доля звела цих харизматичних і талановитих людей. Його – в той час ще студента консерваторії, якому була потрібна допомога у подоланні академічної заборгованості через хворобу, і її – молоду вдову (з малим синочком на руках)  та перспективного викладача училища.

Переїхавши до Хмельницького, у 1970 році подружжя розпочало активну просвітницьку роботу у місті та області, здійснюючи велику справу розвитку українського музичного мистецтва.

Марія Олексіївна викладала у нашому училищі гармонію, сольфеджіо, світову та українську музичні літератури, аналіз музичних творів, очолювала відділ «Теорія музики», займала посаду заступника директора з навчальної роботи.

 Вона є автором  численних науково-методичних праць з гармонії, музичної літератури,

методики викладання музично-теоретичних дисциплін у дитячій музичній школі. За плідну просвітницьку та педагогічну працю удостоєна звання «Відмінник освіти» та нагороджена Почесною грамотою Міністерства культури і мистецтв «За

вагомий внесок у розвій музичного мистецтва на Хмельниччині». Микола Михайлович працював на відділі «Хорове диригування», був керівником студентського хору, заступником директора з навчальної роботи, 25 років поспіль очолював роботу ДМШ-С при Хмельницькому музичному  училищі, яка є музичною лабораторією для здобуття майбутньої професії наших студентів.

Нечасто в нашому суспільстві зустрінеш настільки багатогранних та різнобічно обдарованих особистостей. Будучи чудовими музикантами та професіоналами своєї справи, вони зуміли проявити себе і в інших видах діяльності.

Микола Михайлович – відомий у місті публіцист, активний громадський діяч та просвітник. За активну публіцистичну діяльність відзначений обласною премією ім. Т. Г. Шевченка.

Автор понад 30 книг, серед яких  історичний роман «Веремія», 2-книжжя «Подільської Шевченкіани», повістей, оповідань, новел та ряду краєзнавчих книг та книг для дітей. У своїх семи книгах «З подільського кореня» (1999-2013 рр.) висвітлив педагогічну і концертну діяльність понад 200 зрілих і юних музикантів викладачів та студентів училища. До 55-річного ювілею навчального закладу підготував та видав книгу «Музичне гроно» (про життєвий та творчий шлях видатних випускників, викладачів та студентів Хмельницького музичного училища ім. В.І. Заремби).

Від батька Миколі Михайловичу передався талант до майстрування та різьблення по дереву. Тому й активно віддавався цьому захопленню протягом 1978-1995 років. Його найвідоміші роботи зараз прикрашають навчальні заклади області.

Марія Олексіївна  - чудова майстриня української народної вишивки. Її творіння вражають усіх поціновувачів народного мистецтва, тому невипадково вона  неодноразово була удостоєна багатьох дипломів, почесних грамот та подяк. Дивлячись на її роботи, розумієш, що їх могла створити лише людина широкої душі та з щирим серцем.  

Будучи щасливими в шлюбі от вже більше 50 років, подружжя Кульбовських виховало двох синів,

трьох онуків та онучку, дочекалися на правнука та правнучку. Старший син Петро успадкував мамину музикальність і став викладачем музично-теоретичних дисциплін в Ужгородському музичному училищі та естрадним співаком. Молодший, Тарас, після десятирічної понадстрокової служби в армії подав у відставку і сьогодні працює в автоакадемії.

Онуки Миколи Михайловича та Марії Олексіївни також знайшли себе в різних спеціальностях. Старший – Кирило, працює менеджером в «Укрліспромторг»  в м. Києві.  Корнелія стала відомим художником-дизайнером м. Львова. Ілля здійснив мрію свого дідуся і став талановитим архітектором, а наймолодший, Антон, ще навчається у ліцеї при університеті «Київська політехніка».

2 вересня 2015 року на засіданні педагогічної ради адміністрація та колектив училища мали змогу подякувати Кульбовському Миколі Михайловичу та Кульбовській Марії Олексіївні за неоціненний внесок у розвиток нашого навчального закладу та виховання студентської молоді.

Колег привітали директор Хмельницького музичного училища ім. В. І. Заремби Бернацький В. Ю., голова профспілкового комітету Малютіна Н. Л. та завідувач відділу «Теорія музики» Лачко Т. Ю.

У залі лунали гучні оплески на честь справді легендарних педагогів. Вони йшли, посміхаючись, і на завершення побажали всім у будь-яких ситуаціях зберігати оптимізм і почуття гумору. А ми завжди будемо раді бачити Марію Олексіївну та Миколу Михайловича в стінах нашого навчального закладу та дослухатись до їхніх мудрих порад та настанов.

Ще раз хочемо привітати подружжя Кульбовських з початком нового, сподіваємось, не менш цікавого періоду їхнього життя, побажати міцного здоров’я,  довголіття! Ніколи не втрачайте тієї життєвої енергії, якою завжди заряджали оточуючих!                                Наталія Михайлова,    викладач відділу «Теорія музики»