Музичні ерудити Хмельниччини

1

Музичне мистецтво – один з наймогутніших засобів, за допомогою якого здійснюється виховання гармонійної особистості. Використання музики як засобу виховання дітей є одним з найважливіших завдань діяльності початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів.  Мета вчителя – виховувати засобами мистецтва любов до прекрасного, впливати на почуття і мислення дитини, її характер і волю, сприяти свідомому сприйняттю дійсності.  

Найефективніше музично-естетичне виховання здійснюється в процесі практичної діяльності учнів, саме тому ще з раннього віку необхідно стимулювати у дітей бажання займатися музикою та всіляко заохочувати і зацікавлювати до пізнання цього багатогранного виду мистецтва.

З цією метою викладачі Хмельницького музичного училища ім.В.І. Заремби систематично проводять різноманітні олімпіади та конкурси для дітей. Цього року захід обласного рівня відбувся під час шкільних канікул – 27-28 березня 2015 року. Організаторами олімпіади з музично-теоретичних дисциплін серед учнів старших класів  стали викладачі відділу «Теорія музики» музичного училища та Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва.

З усіх куточків нашої області до Хмельницького приїхали кращі учні, щоб взяти участь у творчому змаганні з сольфеджіо та музичної літератури. Приємно вразила активна позиція музичних шкіл, продемонстрована великою кількістю учасників: 55 – з сольфеджіо та теорії музики і 57 – з музичної літератури.

IMG 6504Урочисте відкриття одразу налаштувало всіх учасників на святковий настрій та жагу до перемоги. З вітальним словом до гостей нашого закладу звернулися заступник директора з навчально-виховної роботи Круліковська Т.П., заступник директора обласного науково-методичного центру культури і мистецтва, заслужений працівник культури України Стан Т.С. та завідувач відділу «Теорія музики» – Лачко Т.Ю. В своїх виступах вони підкреслили важливість опанування музично-теоретичних дисциплін і побажали учасникам конкурсу витримки, творчої наснаги та перемоги. 

            IMG 6607Юні конкурсанти мали змогу продемонструвати свої знання, вміння і навички протягом двох етапів олімпіади. За задумом організаторів, перший день був присвячений виконанню різноманітних завдань з сольфеджіо та теорії музики, які перевіряли рівень розвитку слуху, мислення і пам’яті учнів. Другий етап конкурсу дозволив виявити найерудованіших фахівців з музичної літератури.

До складу компетентного журі увійшли досвідчені викладачі відділу «Теорія музики» Хмельницького музичного училища: Зінькова Г.І., Варавкіна-Тарасова Н.П., Хлистун Л.П., Дацкова І.А., Шнурова Ю.А. на чолі з головою журі – завідуючою відділу – Лачко Т.Ю. Оргкомітет  забезпечив розробку завдань,  перевірку конкурсних робіт та визначення переможців одразу після завершення кожного з турів олімпіади. Варто наголосити, що школи і безпосередньо викладачі, які підготували учнів до конкурсу показали високу професійну майстерність, про що свідчить велика кількість нагород, які отримали учасники. Так, у перший день з сольфеджіо та теорії музики дипломами переможців було нагороджено 7 учнів, грамотами в номінаціях – 13 учнів. З музичної літератури призові місця вибороли 16 учнів, 17 учнів були нагороджені грамотами за високий рівень теоретичних знань та за краще написання музичної вікторини.

 Під час першого етапу олімпіади І місце здобув Андрієнко Д., учень Хмельницької ДМШ №3 (викл. Кирилюк В.Я.). ІІ місце розділили Гайдашевська Д. (викл. Юзва О.А.) та Філоненко О. (викл. Безсонова Л.І.) з Хмельницької ДМШ №1 ім. М. Мозкового.  ІІІ місце здобули Буймістер О. з Хмельницької ДШМ (викл. Шевчук Н.І.), Моцюк Л. з Красилівської ДМШ (викл. Моцюк О.В.), Терещук О. з Старокостянтинівської ДМШ ім. М. Кондратюка (викл. Площинська Л.Е.) та Ухатюк К. з Новоушицької ДМШ (викл. Афанасьєва О.М.).

IMG 6564Другий день змагання виявив цілу плеяду юних ерудитів, справжніх знавців музичної літератури. Переможцями 2 туру стали Репецький С. (Хмельницька ДМШ №1 ім. М. Мозгового, викл. Кулакова О.В.), Трачук О. (Полонська ДМШ, викл. Качуровська М.В.), Макарова К. (Хмельницька ДШМ «Райдуга», викл. Капустянська А.В.), Дубінська С. (Камʼянець-Подільська ДМШ ім. Ф. Ганіцького, викл. Гріньова В.В.). II місце розділили Пастух Я. (Камʼянець-Подільська ДХШ, викл. Прокопов В.О.), Заріцький А. (Шепетівська ДМШ, викл. Гірчук С.П.), Рудик А. (Хмельницька ДМШ №1, викл. Юзва О.А.), Бабій К. (Новоушицька ДМШ, викл. Гончарук Н.В.), Бондар О. (Хмельницька ДМШ №1, викл. Безсонова Л.І.) і Щур В. (Хмельницька ДМШ №1, викл. Іщук О.Р.).  ІІІ місце здобули Жарун А. (Пасічнянська ДМШ, викл. Німець П.А.), Андрійчук Ю. (Красилівська ДМШ, викл. Дмитрук Н.В.), Секеч Е. (Хмельницька ДМШ №2, викл. Каплун С.А.), Павлюк Б. і Гаврилюк Т. (учні Камʼянець-Подільської ДХШ, викл. Прокопов В.О.), Сімон В. (Хмельницька ДМШ №2, викл. Черняк С.П.).

            На думку конкурсантів та їх викладачів подібні змагання спонукають до зацікавленості учнів у вивченні дисциплін теоретичного циклу, підвищують рівень знань, творчих навичок та професійної орієнтації випускників початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів. Результати  олімпіади і позитивні відгуки учасників засвідчують високу відповідальність, професійний й організаторський досвід викладачів відділу «Теорія музики» Хмельницького музичного училища ім. В.І. Заремби у проведенні важливого заходу обласного рівня.

      

       Лачко Т.Ю., завідувач відділу «Теорія музики»