Шлях до Тараса

фінал

Іду крізь свята, і крізь будні,
крізь глум юрби і суєту.
Ні, не в минуле, а в майбутнє -
до тебе я, Тарасе, йду…

У великому залі обласної філармонії відбувся ювілейний концерт колективів та солістів Хмельницького музичного училища ім. В.І.Заремби, присвячений 200-ій річниці від дня народження геніального сина українського народу.

 

В Україні неможливо знайти композитора, який би не звертався до поезії Тараса Шевченка, і музиканта, який би не долучився до виконання творів, навіяних образами Кобзаря. Саме вони, ці образи, надихали композиторів на створення тонких психологічних портретів, неповторних пейзажних замальовок, філософських суджень про людські цінності та зміст життя, а  також  - до прямого протесту та заклику до рішучих дій проти несправедливості та деспотизму. І поезія Т. Шевченка справила великий вплив на розвиток української музики, набувала нового звучання, далі поглиблювалась і збагачувалась її музична інтерпретація.            

Відзначаючи 200 років від дня народження Тараса Шевченка, колектив Хмельницького музичного училища вшанував його ім’я ювілейним концертом колективів та солістів, в якому взяли участь симфонічний оркестр (художній керівник та диригент – заслужений діяч мистецтв Сергій Леонов), народний оркестр (художній керівник та диригент – Ігор Галкін), хор «Молодість» та вокальний ансамбль (художній керівник та диригент – лауреат обласної премії ім. В.І.Заремби Наталія Бородавко, концертмейстер – Неоніла Валентюк), духовий оркестр (художній керівник та диригент – Олександр Гуцал), капела бандуристів (художній керівник та диригент – лауреат обласної премії                                ім. Т.Г.Шевченка Микола Босенко), а також солісти: Анна Панкова (фортепіано), Андрій   Кримінський (вокал), Артем Ромасюков (естрадний вокал), Ірина Яремчук (вокал), Валентина Плужнікова (вокал), Олег Слободян (бандура), Марина круть (бандура).

DSC 6670До участі в концерті були запрошені випускники відділу «Спів» Хмельницького музичного училища ім. В.І.Заремби, які продовжують навчання у Національній музичній академії ім. П.Чайковського – Максим Гара, та Львівській національній музичній академії ім. М.Лисенка -  Віталій Роздайгора.

Палке шевченкове слово лунало з уст заслуженого артиста України Миколи Нелюби та студентки Катерини Максимчук. Ведучі концерту – Анастасія Гулевата та Максим Гара.

В концерті прозвучали обробки українських народних пісень на тексти Т.Шевченка, твори А.Кос – Анатольського, Л.Ревуцького, Б.Лятошинського, В.Іконніка,М.Скорика, О.Осадчого, А.Пашкевича,  В.Кікти.

Атмосфера творчого хвилювання та професійної цікавості  панувала у студентських колективах під час підготовки концерту. Солісти – виконавці часто виконують твори на слова Т.Шевченка, виступаючи на святкових зібраннях та заходах у бібліотеках, музеях, навчальних закладах міста та області, але такий великий тематичний концерт навчальний заклад на сцені обласної філармонії представив  вперше. 

Заслужений ортист України

Цей концерт став своєрідним підсумком ряду заходів навчального закладу, присвячених постаті великого Кобзаря, серед яких – вокальний конкурс «Пісні моєї Батьківщини», обов’язковою умовою якого було виконання твору на слова Т.Шевченка, ряд виступів студентів у обласному літературному та художньому музеях із музичною шевченкіаною, а також концерт камерної музики, що відбувся в малому залі училища. 

Особливо вражаюче прозвучала фінальна частина концерту, яка обєднала спільним настроєм артистів духового оркестру, хору «Молодість» та хору вокального відділу, капели бандуристів, у виконанні яких прозвучала пісня «Реве та стогне Дніпр широкий…». Публіка з хвилюванням сприйняла твір, який у свій час став своєрідним гімном українців.

В такий спосіб студентські  колективи та солісти  Хмельницького музичного училища долучились до світової громадськості і внесли свій мистецький вклад у проведення урочистостей з нагоди  200-річниці від дня народження Т.Г.Шевченка. Але цим не вичерпується святкування цієї важливої дати. Постать  Кобзаря надихатиме на нові творчі програми, щоденну копітку злагоджену працю музикантів в ім’я становлення та розвитку української культури та національної самосвідомості, які  були омріяні та виплекані геніальним словом поета – Пророка.

Своїми враженнями від концерту поділились його учасники та глядачі – викладачі Хмельницького музичного училища ім. В.І.Заремби.

DSC 6887Наталія Бородавко, керівник хору «Молодість»: «Твори на слова Шевченка, що прозвучали у виконанні хору,  яскраво розкривають внутрішній світ поета-романтика, який щиро любить свою рідну землю, і поета-реаліста, який віддано бореться за правду і свободу. Нам здається, що ми добре знаємо Т.Шевченка. Але це -  лише ілюзія. Т.Шевченко як явище велике і вічне – невичерпний і нескінченний. І звернення до творів на слова Кобзаря – це важливий крок до його розуміння. Перед хором стояла важлива і відповідальна задача – донести Шевченкове слово, посилене музикою, до слухача. І всі старання колективу  увінчались успіхом».

Олександр Гуцал, керівник духового оркестру: «Підготовка концертної програми проходила у досить творчій атмосфері. Здебільшого основна робота зі студентами була направлена на створення відповідного образу виконуваних творів. Складнощі полягали у створенні вдалого динамічного розвитку у «Мелодії» М.Скорика та читанні М.Нелюби, що, в свою чергу, вимагало від диригента та читця максимальної сконцентрованості, а також -  у створенні динамічного балансу між хором, оркестром та солістом. На мою думку, задум щодо яскравої крапки нам, учасникам фінальної частини концерту, вдався, і це послужить поштовхом до створення нових концертних форм за участю духового оркестру, хору, капели бандуристів, солістів та інших виконавців».

Інна Радченко, завідувач відділу загальноосвітніх дисциплін: «Знаменним є те, що 200-річний ювілей від дня народження Великого Кобзаря припадає на важкі часи для України, коли ми все частіше чуємо його заповітні слова: «Борітеся – поборете!». Визначним є той факт, що Хмельницьке музичне училище ім. В.І.Заремби долучилося до вшанування пам’яті Великого Українця. Протягом усього мистецького заходу присутні черпали відповідь на запитання: «Ким є для нас Т.Шевченко?». Звісно ж, він для нас – сучасний і знову актуальний. Адже його твори порушують найболючіші сучасні проблеми України та українців. Співана і читана студентами та викладачами поезія Кобзаря змушувала серце битися в унісон з мелодією та емоційністю слова. Кожний твір у виконанні хору, оркестрів, капели бандуристів звучав як гімн нації, що не зламалася, а вперто іде вперед. Логічним був висновок Шевченкового вечора: пророче слово славетного сина українського народу вивело нас на новий щабель історії як нескоренну націю, і ми несемо в собі Шевченків дух життя, а  силу його пристрасті втілюємо у музиці!».