Микола Панасович Балема
Диригент, композитор, художній керівник ансамблю «Козаки Поділля». Народився Микола Панасович 1 травня 1948 року в с. Жилинці Хмельницької області. Навчався у Хмельницькому музичному училищі ім. В.І. Заремби на відділі народних інструментів, клас викладача Іллі Коробова. У 1972 році закінчив Уральську консерваторію по класу диригування (Б. Осипова) та композиції (Б. Гібаліна).
З 1972 року працює в Хмельницькій обласній філармонії, а з 1975 р. стає художнім керівником і головним диригентом ансамблю пісні і танцю „Козаки Поділля”. М. Балема багато працює над підвищенням виконавської майстерності колективу, особливу увагу приділяючи молоді. Під його керівництвом у 1985 році колектив став дипломантом XII Всесвітнього фестивалю молоді та студентів у Москві; нагороджений в 2003 року обласною премією ім. Т.Г. Шевченка; у 2004 році – отримав Вітальну адресу від Верховної Ради України; у 2007 році – стає дипломантом ІІ Всесвітнього фестивалю-конкурсу народної хореографії імені Павла Вірського (м. Київ), переможцем Міжнародного фестивалю „Жемчужний рай” (м. Севастополь). За високі досягнення у 2008 році колективу присвоєно звання академічного.
В 1979 році головний диригент ансамблю „Козаки Поділля” М. Балема удостоєний почесного звання „Заслужений артист України”, в 1987 році – нагороджений орденом „Дружби народів”, в 1986 році – „Народний артист України”, в 1999 році нагороджений відзнакою Президента України – орденом „За заслуги” Ш ступеня, у 2009 році – орденом “За заслуги” ІІ ступеня, а в 2005 році нагороджений Почесною Грамотою Верховної Ради України.
Співпраця «Козаків Поділля» з хором та оркестром, солістами та ансамблями великою мірою визначили і спрямування авторської творчості М. Балеми. Поєднуючи традиційні і сучасні засоби професійного музичного мистецтва, композитор створює власні мелодії близькі до фольклорних джерел.
Микола Балема – автор понад десятка композицій, сюїт, симфонії “Україна”, опери „Вічний етап” (лібрето П. Гірника), пісень „Козацькому роду нема переводу” (на вірші П. Карася і М. Воньо), „Стоїть козак на чорній кручі”, „Ми твої, Вкраїно, козаки” (на вірші Р. Балеми), присвячених рідному місту – „Віват, Хмельницький”, „Розквітай, наш Хмельницький”, „Над Бугом Південним” (на вірші П. Карася), „Хмельницький мій батько” (на вірші М. Воньо), близько двох десятків пісень на слова Т.Г. Шевченка та інших, що складають репертуар ансамблю „Козаки Поділля”. Для дітей та молоді укладена збірка творів „Ми будуємо Україну”.
З творами М. Балеми ширшають горизонти подільського мистецтва. Сьогодні, окрім „Козаків”, Микола Панасович опікується ще й хором „Кадри” на 150 осіб і театром музики і пісні „Розмай” у гуманітарно-педагогічній академії, а ще разом з дружиною і молодшим сином створили колектив „Прибузька січ” у кооперативному торговельно-економічному інституті. Діяльність Миколи Балеми заслуговує визнання професіоналів та щирої любові земляків.