10. Створення умов для задоволення потреб студентів у різних формах позаурочної навчально-виховної роботи

 

Органічне поєднання навчання та виховання в Хмельницькому музичному училищі ім. В.І.Заремби покликане забезпечити підготовку не лише висококваліфікованих спеціалістів, а свідомо діючу, морально зрілу, соціально не байдужу молодь, яка є носієм найкращих надбань національної та світової культури, здатну до саморозвитку та самовдосконалення.

Педагогічний колектив спрямовує свою роботу на виховання громадян України, які люблять свій народ, готові самовіддано захищати й розбудовувати свою Батьківщину.

Хмельницьке музичне училище ім. В.І. Заремби за своїм статусом зобов’язане професійно готувати не тільки дипломованих спеціалістів, а й виховувати різнобічно розвинених громадян. Навчальний заклад має необхідну інфраструктуру, організаційні та кадрові ресурси для вирішення цього завдання.

Згідно з вимогами Закону «Про вищу освіту» головною метою освіти та виховання на сучасному етапі є створення умов для розвитку та самореалізації кожної особистості, які сповідують загальнолюдські цінності, а також формують покоління, здатне навчатись упродовж життя.

Велике значення для реалізації цієї мети має розвиток студентської молоді через виховання активної професійної та громадської позиції, навчання основним принципам побудови професійної кар’єри і навичкам поведінки у сім’ї, колективі, суспільстві, системі соціальних відносин.

В плануванні та проведенні виховної роботи особлива увага відводиться за таким напрямкам: патріотичне виховання, морально-правове, художньо-естетичне, екологічне, сімейно-родинне, фізичне виховання.

Крім членів педагогічного колективу до виховної роботи залучені центр соціальної допомоги молоді, співробітники краєзнавчого музею, центр культури і дозвілля, лікарі, психологи, працівники правоохоронних органів, студентська рада.

Нормативно - правове забезпечення виховного процесу в загальноосвітньому навчальному закладі:

Конституція України

Загальна декларація прав людини

Конвенція з прав дитини

Закон України «Про освіту»

Закон України «Про вищу освіту»

Національна доктрина розвитку освіти України y ХХІ столітті

Закон України «Про захист суспільної моралі»

Закон України про молодіжні дитячі організації

Державна цільова соціальна програма «Молодь України» на 2009 -15 р.

Заходи щодо запобігання тютюнокуріння серед дітей, учнівської молоді, педагогічних та інших працівників системи.

План заходів щодо забезпечення захисту дітей від будь-яких форм насильства та попередження проявів жорстокості серед школярів

Лист Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 03.08.2012 р. №888 Про затвердження Плану заходів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту щодо профілактики правопорушень серед дітей та учнівської молоді на період до 2015 року

Наказ від 30.12.10 № 1313  «Про виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2010 №2140» (План заходів щодо виконання Концепції реалізації державної політики у сфері протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів на 2011-2015 роки);

Наказ від 30.12.10 №1312 «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Національної кампанії «Стоп насильству!» на період до 2015 року»;

Наказ від 11.06.12 № 677 «Про затвердження Плану заходів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту з формування громадянської культури та підвищення рівня толерантності у суспільстві»;

Наказ від 19.07.12 № 827 «Про затвердження плану заходів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту щодо запобігання торгівлі людьми на період до 2015 року»;

Наказ від 03.08.12  № 888  «Про затвердження Плану заходів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту щодо профілактики правопорушень серед дітей та учнівської молоді на період до 2015 року»;

Інформаційно-методичний лист від 11.04.11№ 1/9-259   щодо посилення боротьби проти розповсюдження та вживання психоактивних речовин;

Інформаційно-методичний лист від 27.07.12  1/9-530  щодо виховання сучасного громадянина в полікультурному середовищі засобами позакласної роботи.

На основі перелічених вище документів розроблена Концепція виховної роботи Хмельницького музичного училища ім. В.І. Заремби. Пріоритетним напрямком в її реалізації є формування особистості, яка усвідомлює свою приналежність до українського народу, спрямованої на втілення в життя української національної ідеї, виховання людини демократичного світогляду, яка поважає громадські права і свободу, традиції народів і культур світу, національний, релігійний, мовний вибір кожної людини.

Робота педагогічного колективу академії спрямована на:

- формування у студентів національної свідомості і відповідальності за долю України;

- виховання любові до рідної землі, її історії, відновлення і збереження історичної пам’яті;

- культивування кращих рис української ментальності (працелюбності, індивідуальної свободи, глибокого зв’язку з природою та ін.);

- виховання бережливого ставлення до національного багатства країни, мови, культури, традицій;

- прищеплення поваги до прав і свобод людини та громадянина;

- виховання поваги до Конституції, законів України, державних символів України;

- виховання громадського обов’язку перед Україною, суспільством;

- формування політичної та правової культури особистості;

- залучення студентської молоді до участі у доброчинних акціях і розвитку волонтерського руху;

- формування почуття власної гідності, честі, свободи, рівності, працелюбності, самодисципліни;

- формування моральної культури особистості;

- становлення етики міжетнічних відносин та культури міжнаціональних стосунків.

Виховна робота є однією із важливих складових в організації навчально – виховного процесу. Формування національної інтелігенції, виховання духовної еліти – завдання, що стоять перед вищим навчальним закладом на одному рівні з підготовкою кваліфікованих фахівців.

Виховна робота здійснюється відповідно до Концепції виховної роботи серед студентів Хмельницького музичного училища ім. В.І.Заремби, а також концепції національного виховання студентської молоді на 2010-2020 р. та планів виховної роботи і роботи щодо попередження правопорушень та порушень навчальної дисципліни. В училищі функціонує Рада з питань профілактики правопорушень, яка щорічно створюється відповідно до наказу керівника по навчальному закладу.

Планування роботи та виховання студентів в училищі ведеться кураторами академічних груп, роботу яких координує заступник директора з навчально-виховної роботи.

Щорічно на початку навчального року наказом керівника призначається склад кураторів академічних груп.

Куратори – не лише організатори виховної роботи, це – наставники, носії знань та культури, досвідчені порадники студентів, які опиняються у новому середовищі, часто без необхідної щоденної допомоги батьків у досить ранньому віці.

Відповідно до плану заходів, куратори здійснюють виховну роботу в групах, розробляють та втілюють загально училищні виховні заходи.

Основними напрямками виховання в училищі є національно-патріотичне, інтелектуально-духовне, громадянсько-правове, моральне, екологічне, естетичне, трудове, фізичне виховання та утвердження здорового способу життя.

Основними формами роботи є виховні години, приурочені усім важливим державним святам, святкуванню річниць від дня народження відомих діячів, письменників, музикантів тощо, а також конкурси, бесіди, зустрічі, вечори з певної тематики, культпоходи, змагання тощо.

Рада студентського самоврядування займає активну позицію в роботі щодо здорового способу життя, організації виховної роботи різних напрямків.

Бесіди про здоровий спосіб життя, шкідливість вживання алкогольних напоїв, наркотичних речовин, тютюнопаління носять плановий характер (Наказ про заборону тютюнопаління №92-0 від 01.09.2012 р., №73-0 від 02.09.2013 р., № 72-0 від 01.09.2014 р.). З цією метою щорічно проводяться планові зустрічі з представниками правоохоронних органів про відповідальність за скоєння адміністративних та кримінальних правопорушень.

Виховний процес передбачає формування суспільно активної людини, громадянина, патріота своєї держави. З цією метою проводиться ряд заходів з ознайомленням з історією навчального закладу, іменами видатних випускників. У звітний період відбулось ряд виховних заходів – презентацій творчих портретів видатних артистів, співаків, композиторів, які закінчили наше училище, проведені з метою популяризації їх творчості та з нагоди 55-річного ювілею навчального закладу.

У 2013-14 р. втілено низку заходів з актуальних проблем суспільства, внутрішньої та зовнішньої політики, заходів, спрямованих на розвиток національних традицій, відзначення історичних та пам’ятних дат, вшанування ветеранів. Це - Школа молодого виборця, захід до Міжнародного дня демократії, «Козацькі забави» до Дня українського козацтва, Дня студентів, Дня української писемності та мови, Дня Перемоги, Дня Європи, Дня конституції, виставка квіткових композицій на тему «Україна – Єдина держава», традиційним на відділі «Спів» став вокальний конкурс «Пісні моєї Батьківщини». Щорічно в училищі проводиться низка заходів із вшанування жертв голодоморів, Чорнобильської катастрофи.

Формою проведення таких заходів стали круглі столи, семінари, дискусійні клуби, виставки, концерти.

Студенти училища щорічно беруть участь у міській спартакіаді серед учнів ВНЗ І-ІІ р.а. У 2013 році було здійснено футбольний матч між командами викладачів та студентів училища, у 2014 році - піший похід до дендропарку, присвячений Дню фізичної культури і спорту.

Педагогічний колектив налагоджує роботу із батьками студентів. Двічі на рік відбуваються батьківські збори.

Протягом 2012-14 років було втілено в життя ряд цікавих творчих проектів, серед яких – виховні заходи до державних свят, щорічний тиждень права, виставка квітів до Дня музики «Де музика бере початок», поетичні читання до 200-річчя Т.Г.Шевченка «Я йду з дитинства до Тараса…», «Перемога ціною в життя» – до Дня Перемоги, «Козацькі забави» – до Дня українського козацтва, лекція з музичними ілюстраціями «Українська співачка Іра Маланюк», захід до Дня Європи, екологічна акція «День довкілля», ряд тематичних концертів-лекцій до ювілеїв М.Лисенка, С.Крушельницької, В.Барвінського, В.Заремби, Я.Степового, К.Місевича, Ф.Ліста, Р.Вагнера, Т.Шевченка та ін.

Традиційними стало проведення студентських заходів до Дня музики, Дня студента, Дня закоханих, училищних конкурсів «Містер ХМУ» та конкурсу краси «Афродіта».

Студентськими групами здійснено екскурсійні поїздки до Львова, Києва, Одеси, Кам’янця-Подільського з метою вивчення історії краю, збагачення знаннями та враженнями про архітектурні та мистецькі традиції регіонів та міст.

Проведення комплексу організаційно-виховних заходів в училищі, які сприяють досягненню цієї мети, складаються з планів кураторів академічних груп, планів голів циклових комісій. Тобто у виховному процесі задіяні всі підрозділи училища, що робить його більш ефективним.

Основним завданням адміністрації училища в виховній роботі стало створення необхідних умов для формування та ефективного розвитку самоврядування студентів, яке отримує всі необхідні повноваження і несе відповідальність за управління тими аспектами студентського життя, які орієнтовані на додаткові дії адміністрації у сфері роботи зі студентами.

Студентське самоврядування в училищі в своїй роботі керується чинними документами – Законом України «Про вищу освіту», Статутом навчального закладу та Положенням про студентське самоврядування в Хмельницькому музичному училищі ім. В.І. Заремби.

Діяльність органів студентського самоврядування спрямована на удосконалення навчально-виховного процесу, а саме: на якість навчання, підвищення рівня духовності і культури, формування активної соціально-життєвої позиції. Через своїх представників, яких обрано на демократичних засадах, студенти набувають вагомого голосу при вирішенні проблем навчання та відпочинку. Рада студентського самоврядування, до якої увійшли представники 12 академічних груп, очолив голова, який є членом приймальної комісії, педагогічної та адміністративної ради училища, стипендіальної комісії.

З метою формування у студентів почуття відповідальності, відповідного психологічного клімату адміністрація училища щомісячно проводить наради зі студентським активом, на яких розглядаються питання трудової дисципліни студентів, результати навчання, підіймаються проблеми організації самостійної роботи студентів та її методичного забезпечення та ін.

В академічних групах більшість виховних заходів проводиться з ініціативи студентів.

Організаційно-виховні заходи загально-училищного характеру проводяться разом з адміністрацією, профспілковим комітетом і Радою студентського самоврядування і охоплюють всі сфери студентського життя у формуванні національної свідомості, фізично і морально здорової особистості. Студенти училища можуть поглибити свої знання, розвинути творчі та спортивні здібності в гуртках та секціях.

Студенти училища беруть активну участь та стають лауреатами та дипломантами конкурсів різних рівнів, серед яких :VIII міжнародний конкурс баяністів – акордеоністів «PERPETUUMMOBILE» (м. Дрогобич), V Міжнародний конкурс трубачів ім. М.Старовецького (м. Тернопіль), Всеукраїнський конкурс «Нові імена України», (м. Київ), Всеукраїнський фестиваль сучасної пісні та популярної музики «Червона рута» м. Київ, ІІ міжнародний фестиваль-конкурс мистецтв «Dancesongfest 2013»м. Харків, ІІ Міжнародний конкурс юних виконавців «Подільський водограй», м. Вінниця, Всеукраїнські молодіжні дельфійські ігри «Енергія молодих», м. Київ, VI Всеукраїнський конкурс баяністів-акордеоністів «Візерунки Прикарпаття», м. Дрогобич, ІV Всеукраїнський конкурс української музики «Бурштинові ноти» м. Рівне, Всеукраїнський фестиваль – конкурс виконавців на народних інструментах «Провесінь», м. Кіровоград, Відкритий конкурс Дніпропетровської консерваторії ім. М. Глінки для студентів ІІІ-IV курсів музичних училищ України спеціалізації «Оркестрові духові та ударні інструменти», Відкритий конкурс молодих музикантів – виконавців та композиторів «Харківські асамблеї» (м. Харків), ХІІІ Всеукраїнський юніорський конкурс вокальної, диригентської та інструментально-виконавської майстерності (м. Ніжин), VІІІ Всеукраїнський конкурс хорових диригентів ім. Д.С.Бортнянського серед студентської молоді (м. Суми), ХХХІ Всеукраїнський конкурс виконавців на духових та ударних інструментах (м. Донецьк).

Студенти училища вибороли перемоги у інших конкурсах, серед яких: Обласний етап IV та V міжнародного мовно – літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Т.Шевченка (м. Хмельницький), ІІ (обласний) етап ХІVМіжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика (м. Хмельницький), ІІ (міський) етап предметних олімпіад серед студентів ВНЗ І-ІІ р.а. з хімії, української мови та англійської мови.

Студенти училища беруть активну участь у всіх міських та обласних спортивних змаганнях, які проходять на різних рівнях. Команда Хмельницького музичного училища виборола ІІ місце у міській Спартакіаді з шахів серед студентів ВНЗ І-ІІ р. а. (2012 р., 2014 р.), ІІІ місце у міській Спартакіаді з настільного тенісу серед студентів ВНЗ І-ІІ р. а. (2014 р.).

Виховання студентів власною поведінкою викладачів і співробітників навчального закладу полягає у строгому дотриманні етичних норм.

Приміщення навчальних корпусів навчального закладу естетично оформлені, виготовлені стенди, які надають студентам необхідну інформацію.

Створена в Хмельницькому музичному училищі ім. В.І. Заремби система виховних заходів дає позитивні результати. Серед студентів немає правопорушень, не виявлено студентів, які схильні до вживання спиртних напоїв та наркотичних речовин.

Загальна інформація про показники результативності виховної роботи Хмельницького музичного училища ім. В.І. Заремби наведені у таблиці:

Таблиця 2.7.1.

ПОКАЗНИКИ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ВИХОВНОЇ РОБОТИ

ХМЕЛЬНИЦЬКОГО МУЗИЧНОГО УЧИЛИЩА ім. В.І. ЗАРЕМБИ

назва ВНЗ (заповнюється станом на 1.10. кожного року)

п/п

Показник

 

Роки

2013рік

2014рік

2015рік

1

2

3

4

5

1.

Кількість посадових осіб, до обов'язків яких входить

конкретна відповідальність за планування, організацію та виконання виховної роботи

1

1

1

2.

Кількість клубів і гуртків за інтересами - у них студентів

7/126

8/144

9/162

3.

Кількість спортивних секцій - у них студентів

4.

Кількість студентів, які отримали нагороди та дипломи на оглядах та конкурсах:

обласних

галузевих

державних

міжнародних

49

7

41

41

4

42

5

18

18

12

54

10

42

42

2

5.

Кількість студентських наукових товариств - у них студентів

1/21

1/21

1/22

6.

Кількість студентів, які отримали нагороди за студентську наукову діяльність

4

2

7.

Кількість відрахованих студентів, всього:

п т.ч. за:

академічну неуспішність

порушення дисципліни

22

9

19

2

16

3

8.

Кількість студентів, які допустили порушення (всього) в т.ч. - дисциплінарних - правових

Результат самооцінки : 10 балів, рівень: високий

10.2. Стан фізичного виховання

Навчальним закладом укладено угоду про спільну діяльність з Хмельницькою ДЮСШ № 2 «Авангард» для створення належних умови для занять фізичною культурою та спортом. Заняття з фізичного виховання в зимовий період проводяться в обладнаному спортивним знаряддям залі, влітку – на спортивному майданчику ДЮСШ № 2 «Авангард».

Заняття з фізичної культури в училищі проводять викладачі з чималим стажем педагогічної діяльності та високим рівнем професійної компетентності, які забезпечують виконання робочих навчальних програм даної дисципліни.

Основне завдання викладачів - це постійне зростання рівня самоорганізації педагогічної діяльності, її результатів, здатність до професійного та особистісного зростання, а також до фізичного розвитку кожного студента, залучення до занять фізичною культурою в позааудиторний час.

Працюють секції з шахів, мін-футболу, легкої атлетики на добровільних засадах.

Студенти систематично беруть участь у Спартакіадах та займають призві місця.

Щорічно проводяться традиційні спортивні змагання: «Старти надій» - серед студентів першого курсу; спортивно-розважальне свято «Козацькі забави», присвячене Дню козацтва.

Збірні команди училища є призерами обласної спартакіади серед ВНЗ І-ІІ р.а.

З метою покращення спортивно-масової роботи в училищі необхідно забезпечити умови для занять фізичною культурою не тільки в спортивно-оздоровчому комплексі, а й на свіжому повітрі.

Великі сподівання училище покладає на нову будову комплексу навчального закладу, який наближається до завершення будівництва, де передбачено спортивний, гімнастичний та тренажерний зали.

Головне завдання для викладачів фізичного виховання - виховання фізично і морально здорового покоління, формування нової особистості, здатної вдосконалювати себе, готової до активної творчої професійної діяльності.

Для виконання головного завдання систематично ведеться робота щодо навчально-методичного та матеріального забезпечення занять фізичної культури. Намагаються організувати навчально-виховний процес так, щоб завдання зміцнення здоров’я студентів розв’язувалося не епізодично, а як компонент цілісної системи, у якій проблема здоров’я кожного студента була пріоритетною.

В училищі проводяться спортивно-масові та оздоровчі заходи такі як:

- участь в міських змаганнях до Дня фізкультурника;

- першість з міні-футболу серед команд юнаків академічних груп;

- історико-спортивне свято «Козацькі ігри»;

- військово-спортивні змагання до Дня збройних сил України;

- участь в районних змаганнях з настільного тенісу.

Результат самооцінки: 10 балів, рівень: високий.

Загальний по розділу:

Результат самооцінки: 10 балів, рівень: високий